Özel Öğrenci Statüsü Nedir?

Üniversitelerde normal eğitim ve öğretim programından birine kayıt olmayan, sadece bazı derslere katılmasına imkân tanınan öğrenciler özel öğrencilerdir. Özel öğrencilik, lisans ve lisansüstü eğitim imkanlarından yararlanmak için kullanılan alternatif bir yöntemdir.

Özel Öğrenci Statüsü

Bazı üniversitelerin kontenjanları sınırlı olabilmektedir. Yazılı sınav ya da mülakat sonucunda üniversiteye kayıt hakkı kazanamayan ama lisans ve lisansüstü eğitimi almak isteyenler, üniversitelerin fakülte ve enstitülerinde özel öğrencilik ilanına çıkılmasıyla birlikte, derslerini alabilmektedir. Söz konusu bölümde eğitim alan öğrencilerle birlikte kendisi de eğitim alma hakkını kazananlar, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra özel öğrenci statüsü ile derslere de bizzat katılabilmektedir.

Özel Öğrenci Statüsü’nün Avantajları Nelerdir?

Özel öğrenci statüsü elde ederek eğitim görmeye hak kazananlar bazı avantajlara da sahip olmaktadır. Bu öğrenciler, lisans ve lisansüstü değerlendirme dönemlerinde kendilerini akademisyenlere tanıtma imkanı bulacaktır. Bu da öğrencilerin normal öğrenci statüsüne geçmesi için büyük bir avantaj olarak değerlendirilmektedir. Bununla birlikte özel öğrenci statüsü kazananların, başvurdukları eğitim kurumlarında not ortalaması aranmamaktadır. Bu öğrenciler için girişi sınavı da yapılmamaktadır.

Eğitim kurumu, mezuniyet notu ortalamasının yüksek olması gibi bir şart da koşmaması sebebiyle, özel öğrenci statüsüne sahip kişiler, istedikleri programa başvurup, kendilerine eğitim verecek akademisyenleri daha önceden tanıma fırsatına da erişmiş bulunmaktadırlar. Özel öğrenci statüsünün en çok işe yaradığı bölümlere de göz atılacak olursa burada özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümler dikkat çekmektedir. Bunların başında Güzel Sanatlar, Eğitim Fakültesi Resim ve Müzik Öğretmenliği bölümleri ve konservatuar bölümler gelmektedir.

Lisans Eğitiminde Özel Öğrenci Statüsü Nasıl Olur?

Bu konu mevzuat hükümleri ile belirlenmiştir. Programdaki dersleri izlemesi için yeterli görülen kişiler ile diğer üniversite öğrencilerine belirlenmiş bazı konular hakkında bilgi ve tecrübelerini artırmaları amacıyla yönetim kararı ile özel statü kapsamında ders alma izni verilmektedir. Bu imkanı yakalayan öğrenciler kayıt yaptırdıkları ders için bütün kurallara uymayı da kabul etmiş olur. Bu arada üniversitenin yönetim kurulu taraşından belirlenen katkı payı da özel öğrenci tarafından ödenir. Öğrencilik haklarından yararlanamayan bu öğrencilere diploma verilmemektedir. İlgili kurum bu öğrencilere sadece durumlarının gösteren bir belge tanzim eder.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*