Picasso Kimdir?

Pablo Picasso Kimdir
Pablo Picasso Kimdir

Picasso Kimdir?, Pablo Picasso’nun Hayatı Hakkında Bilgiler

Pablo Picasso yılında İspanya’nın Malaga şehrinde dünyaya geldi. Babası resim öğretmeniydi. Ancak soyadının babasından değil annesinden almıştı. Çünkü babası Jose Tuiz Blasco adını taşıyordu. Annesi ise Maria Picasso adındaydı. Babası gibi kendi gibi ressam olmak istiyordu. Öyle de oldu, ressam Picasso olarak ünlendi.

Pablo Picasso Kimdir?
Pablo Picasso Kimdir?

Eğitimi ve İlk Çalışmalar           

Pablo Picasso 1891 yılında La Coruna şehrinde Güzel Sanatlar Okulunu okudu. Sonra başkent Madrid onun akademik hayatına devam etmesini sağlayacaktı. Kendine has bir stille adından söz ettirdi. Ardından o dönemin en önemli sanat şehir olan Paris’e gitti. 1900 yılında Paris’te ressam arkadaşı Nöftnel ile birlikte çalışmalar yapan Picasso ardından Madrid’e geri döndü. Ancak Paris onu yine çağırdı ve bu sefer gidişinde kendini geliştirmişti. Artık sanat çevresi on tanıyordu.

Ressam Picasso atölyesi artık sanatçıların bir buluşma merkezi halini almıştı. Barselona ziyaretleri sırasında ise eski İspanyol heykel sanatı ile ilgilendi. Bu sefer Matisse ile tanıştı ve onun sayesinde ilkel Afrika sanatına ilgi duymaya başladı. 1909 yılına geldiğinde eserleri kübizmin odak noktası olmaya başlamıştı. Tablolarına modellik eden Eva ile yakınlaştı. 1912 yılında tablolarının ünü Fransa’yı aştı ve Berlin ve Köln şehirlerinde sergiler açtı.

 Picasso Kimdir
Picasso Kimdir

Savaş Yılları

1914 yılında 1. Dünya Savaşı başladığında savaşa katılmadı ve Paris’te yalnız başına kaldı. 1915 yılında en yakını olan Eva’yı kaybetti. Zor günler ve acı bir dönemi geçiriyordu. Bir arkadaşının baskısı ile artık Paris’ten ayrılma zamanı geldi. Parade Balesi’nin dekorlarını tasarlaması için İtalya’ya davet edildi. Bu sayede 1918 Temmuz ayında evleneceği Olga Koklova ile tanıştı. Ayrıca klasik sanatın etkilerinden de faydalandığı bu İtalya gezisi ona çok büyük değerler kattı. Klasizm ve kübizm arasında harika eserler vermeye başladı. 1923 yılında ise uzun zamandır denemediği bir deneyimi test etti. Heykeller yapmaya başladı. 1935 yılında ise Maria isimli bir kızı oldu. Pablo Picasso, 1936 yılında bu sefer bir iç savaş patladı ve İspanyol İç Savaşı sırasında Cumhuriyetçileri tuttu. Buradaki eylemleri ünlü Guernica tablosu ile ölümsüzleştirdi. 1945 yılında ise bir türlü vazgeçemediği Paris’e yeniden yerleştir.

Modern Çağın Sembolü

Picasso modern çağın en önemli sanatçılarındandır. Polonya, italya ve İngiltere gibi ülkelerde de bulundu. Birçok eseri ve tükenmez gençlik hırsı ve haz duygusu ile resim yapmayı, heykel tasarlamayı bırakmadı. Ressam Picasso olarak anılsa da o bir düşünürdü. Sosuz özlemi anlattığı yapıtları ile çağa damgasınız vurmuştur. Yaşamının son senesine kadar çizgileri ile hayata yön verdi. İnsancıl, özürlü, zavallı insanları ortaya çıkardı. 1973 yılında yaşlılığa bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetti.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*