Pos Cihazı Nedir? Nasıl Çalışır?

Pos Cihazı Nasıl Çalışır?

Alışverişlerimizde sıklıkla kullandığımız pos cihazları, nakit para taşımak yerine kredi kartları kullanarak kolaylık sağlayan elektronik cihazlardır. Kolaylık sağlaması konusunda ayrıntıya inersek, nakit para ile 1 dakikaya kadar çıkan ödeme sistemi artık pos cihazlarıyla neredeyse 4-5 saniye kadar sürmektedir. Bunun sonucunda da bireylere gerçekten zamandan tasarruf yaptırmış olur.

Pos Cihazı Kullanım Alanları

Gelişen teknoloji sayesinde ticari faaliyetlerde pos makineleri kredi ve banka kartları kullanılmaya başlamıştır. Artık bankalar farklı sektörlere özelleşmiş kredi kartları da verebilmenin yanında tamamen kişisel ihtiyaçları karşılayacak kredi kartları sunmaktadırlar.

Kredi kartları ekonomik alım gücü yetersiz kalıp, alışveriş yapmak isteyen bilinçli tüketiciler için avantajlara sahiptir. Bu da beraberinde pos cihazlarının kullanımını önemli hale getirmektedir. Pos cihazlarının üye kişilerle kullanımı işletmelere önemli avantajlar sağlamaktadır. Kredi ve banka kartları ile önerilen taksitli alışveriş avantajı tüketicilere cazip geldiğinden pos üye işyerlerinin gelirlerinde artış olmaktadır.

Ayrıca pos makinesi kullanan üye işyerleri satışlarda alacaklarını garantilemektedir. Pos cihazları genellikle marketler, mağazalar, yeme-içme dükkanları gibi yerlerde bulunur. Alışveriş yapılan her yerde bulunur denilebilir. Yaklaşık son 10 senedir kuryeler de siparişleri getirirken müşterinin kartla ödeme yapması için yanlarında pos cihazı taşırlar.

Pos Cihazı Nasıl Kullanılır

Pos Cihazı kullanımı, kartların çipli ya da çipsiz olması durumuna göre farklılık gösterir. Son zamanlarda özellik olarak temassız ödeme sistemi de kullanılmaktadır. Temassız ödemelerde kartın pos cihazının işaret edilen yerine birkaç saniye okutulması yeterlidir. Çipli kredi veya banka kartlarında, kartı cihaza taktıktan sonra ücret bilgisi girilir. Çip olmayan kartta ise kartı pos cihazının yan kısmına ortalama bir hızda sürdükten sonra ürün ücret bilgisi girilir.

Bunların yanında pos cihazlarının diğer türü ise kablolu ve kablosuz pos cihazları. Kablolu pos cihazlarına masaüstü pos, kablosuz olanlara ise mobil pos denir. Mobil pos cihazlarının çalışma mantığı diğerleriyle aynıdır. Yalnızca yukarıda da kullanım alanlarında bahsettiğimiz kuryeler bu pos cihazlarını kullanır. Bu cihazlar kabloya gerek duymadan internet hattı ile çalışmaktadır. Kuryelerin kullanma sebebi de bu yüzdendir. Cepte kolaylıkla taşınabilir.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*