Reklamların Çocuklar üzerindeki etkileri

Teknolojinin bu denli gelişimi ile birlikte televizyon evimizin vazgeçilmez bir parçası olmaktadır ve yaşamımızın hemen hemen her alanını etkilemektedir. Televizyonlar büyük-küçük, genç-yaşlı her yaştan insanı reklamlar, diziler veya farklı programlarla ekranları karşısına bağlamaktadır. Özellikle çocukların reklamlar başladıkları zaman televizyona nasıl kitlendikleri herkes tarafından bilinmektedir. Çocuklar televizyonda çizgi filmlerden sonra en çok reklamları seyretmektedir, uslu durmadıkları zaman rengarenk reklamlar onları usluca oturtmak için bizim yardımımıza koşmaktadırlar. Hatta birçok anne yemek yemeyen çocuğuna reklamları izleterek karnını doyurmaktadır. Televizyondan en çok etkilenen grubun çocuklar olduğu da birçok psikolog tarafından açıklanmaktadır. Çünkü çocukluk dönemi her şeyi öğrenmeye odaklı, örnek almaya ve taklit etmeye meyilli olunan bir dönemdir. Bu nedenle reklamda gösterilen ve sunulan bilgilere çocukların daha çabuk inanma eğilimleri mevcuttur.

Türkiye’de çocukları etkileyen reklamların çoğu gıda sektöründedir. Çocukların yeme içme alışkanlıklarını doğrudan etkileyen bu reklamlar, bir taraftan kalori değeri yüksek besleyici değeri zayıf olan yiyecekleri cazibeli gösterirken diğer taraftan da televizyon karşısındaki hareketsiz duran çocuğun sürekli izlemeden dolayı beyinsel fonksiyonlarının gelişiminin zayıflamasına neden olmaktadır. Ayrıca televizyonun çocukların algı gelişimini de baltaladığını rahatlıkla söylemek mümkündür. Televizyondan gelen uyaranlarla çocukların zihinsel algılama gelişimlerine paralel olarak, bu uyaranların zihinde karmaşa ve dikkat toplayamama diğer yandan çocukların olay ve durumları gerçek gibi algılamalarına sebebiyet vermektedir.

Aşırı televizyon izleme durumunda iletişim ve sosyalleşme üzerinde oluşabilecek olumsuz etkiler, çocuğun sosyal aktivitelerine, arkadaşlık ilişkilerine, ders başarısına, sportif faaliyetlere ya da yaşının getirdiği becerilerin gelişmesi ile ilgili sorunlarla karşılaşılmasına yol açabilmektedir.

Peki Bu Durumda Ne Yapılmalı?

Öncelikle iş çocukların rol model olarak aldığı ebeveynlere düşmektedir. İlk iş olarak reklamların olumsuz yönlerinin farkına varın ve kendiniz izlemeyi bırakın. Daha sonra ise evde çocuklar için yararlı etkinlikler yaparak çocuklarınızı televizyondan uzak tutmaya çalışın. Renkli hikayeler, masal kitapları, boyama kitapları, oyuncaklar ve aile içi sohbetlerle çocuğun vaktini daha verimli geçirmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle hem çocuğunuzla rahatlıkla iletişim kurabileceksiniz hem de çocuğunuzun sosyalleşmesine yardımcı olmuş olacaksınız. Ama eğer çocuklarınız reklamları izlemek zorunda kaldıysa siz de yanında bulunarak “sence gerçekten bu ürünü kullanan çocuklar mutlu mu?” diye sorular sorarak çocuğunuzu düşünmeye sevk edebilirsiniz. Bunun yanında reklamlar hakkında açıklamalar yapmayı da ihmal etmeyin.

Reklamlar aslında bakıldığında basit bir konu gibi görünse de çocuk gelişimine olumsuz etkisi bulunan ve önlem alınması gereken hassas bir konudur. Günümüzde televizyon, bilgisayar, tablet, telefonlar içine itilen çocuklar varken bu konuya daha dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer daha dikkatli davranılırsa düşünebilen, sosyalleşebilen nesiller yetiştirmek mümkün!

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*