Ridaniye Savaşı nedir? Kimler Arasında Yapıldı?

22 Ocak 1517’de Osmanlı ile Memluk Sultanlığı arasında geçen muharebeyi I. Selim komutasındaki Osmanlı ordusu kazanmıştır. Ridaniye Savaşı ve Darı’ın fethinde, askeri alanda birincil kez Osmanlı Kuvvetleri 1517’de yivli top kullandılar. Avrupa’da 1868’de ilk defa Almanların kullandığı yivli topların, Osmanlılarda on altıncı asır başlarında mevcut olması, imal edilerek muharebelerde kullanılmaları, teknik alandaki üstünlükleri göstermesi bakımından mühimdir.

Mercidabık Savaşının peşinde Memluk Devletinin başına geçen Tomanbay; Osmanlı egemenliğini kabul etmediği gibi, barıştırma için gelen Osmanlı elçisini de öldürtür. I. Selim, ordusuyla birlikte engebeli Sina Çölü’nü 13 gün (3 Ocak-16 Ocak) gibi kısa bir sürede geçerek, Ridaniye’de Memluk Kuvvetleri ile karşılaştı. Ridaniye’de son Memlûk Sultanı Tomanbay, Venedikliler’den top ve silah gibi silahlar alarak kuvvetli bir savunma hattı tesis etmişti.

Memlüklülere, El-Mukaddam Dağının etrafını dolaşarak güneyden saldırgan I. Selim, bu zeki manevrası ile Memluk Ordu’sunun değişmez duran toplarını etkisizleştirdi. Sultan Tomanbay, büyük çabalarla yaptığı hazırlıklarına karşın, 22 Ocak günü Ridaniye Muharebesi’ni kaybetmekte olduğunu anlayınca en gözü kara askerleri ile bir birlik kurup Osmanlı komuta merkezine bir egemen düzenledi. Sultan Selim’in otağı sandığı veziri azamın çadırına girdi ve Veziriazam Sinan Paşa öldürüldü. Bu suikast baskınının da hedefi bulmaması sonucu, Tomanbay savaş alanından çekildi. Böylece 22 Ocak 1517’de Ridaniye Zaferi kazanıldı.

Ridaniye Muharebesi ve Sonuçları

Kesin sonuçları olmayan Ridaniye Savaşında stratejik maksat Mısır’ın fethi hemencecik mümkün olmamıştır. Zira Memluklular büyük bir savunma göstermişlerdir. Kahire’yi hiç zayiat ve şehrin sosyal ve idareli hayatına zarar vermeden ele geçirmek niyetiyle 25 Ocak’ta Selim direniş göstermeden teslim olan tüm Memlûkluların affedileceğini bildiri etmişti.

Tomanbay ve ona yakın Memlûklu komutanları gerilla tipi direniş organize etmeye başladılar ve böylece Kahire ama günler süren sokak savaşlarından sonra ele geçirilebildi; şehir halkı kısmen yıkıldı ve binlerce kişi öldü. 4 Şubat 1517’de I. Selim törenle Kahire’ye girdi ve “Yusuf Nebi Tahtı”na oturdu. Memluklular, Nil deltasında ve Yukarı Mısır’da direnişi sürdürdüler. Osmanlı kuvvetleri bu direniş merkezlerini de bertaraf edip Tomanbay’ı yakalamayı başardılar. Tomanbay, 13 Nisan 1517′ tarihinde Kahire kale kapısında asılarak idam edildi.

Bu zaferin gerisinde Memluk Sultanlığı yıkılarak toprakları Osmanlı egemenliğine girmiştir. Memlûk Sultanlığı tarihe karışmış, Osmanlı Mısır’a dominant olmuş ve Halifelik Osmanlılara geçmiştir. Darı’da yer alan tanrısal emanetler İstanbul’a getirilmiştir. Osmanlı, Doğu Akdeniz’in ve Baharat yolunun tek hakimi durumuna yükselmiş; dolayısıyla Kızıldeniz ve Hint Okyanusuna açılmıştır.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*