Sağcılık Nedir? Aşırı Sağ Görüş Nedir?

Sağcılık Ve Aşırı Sağcılık Nedir? Detaylı Bilgiler

Türk siyasal yaşamının en önemli yapı taşlarından olan sağcılık akımı, özellikle, 1970’li yıllar boyunca ülkemizde yüzlerce gencin ölümüne neden olan sağ–sol çatışmasının da bileşenlerinden biri olmuştur. Solculuktan farklı olarak eşitsizlik konusunda hassasiyet taşımayan sağcılık daha çok eşitsizliğin nedenlerini sunarak bunu doğal olarak değerlendirmektedir. Bunun yanı sıra sağcılık yekpare bir kavram değildir ve kendi içinde bir takım alt kurumları barındırmaktadır. Sağcılık ve aşırı sağ görüş nedir? Sorusunun yanıtı ve sağcılıkla ilgili temel bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Sağcılık ve Aşırı Sağ Görüş Nedir?

Daha çok muhafazakarlık, gelenekselcilik gibi kavramları içeren sağcılık, ismini Fransız Devrimi’nden almıştır. Ancient Regime’i (Eski Düzen) yani kraliyeti destekleyenlerin Fransız parlamentosunda sağda, kraliyet karşıtlarının ise solda oturmasından alıyor.

Fransız Devrimi’nin ilk yıllarında salt kraliyet taraftarlığı olarak ortaya çıkan sağcılık, zamanla milliyetçiliğin tüm Avrupa’da yayılmasıyla birlikte etnik kökenle olan bağlarını güçlendirmiştir. Din, gelenek ve etnik kimlikle yakından bağlı olan sağcılık 19. Yüzyılın ortalarından itibaren anti–sosyalist nitelik kazanmaya başladı. Zamanla anti–komünist sağcı akımların gücünü arttırması, Birinci Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan uluslararası politik ortam faşizm gibi aşırı sağcı akımların ortaya çıkmasına neden oldu. Nasyonal–sosyalizmin ivme kazanması özellikle İtalya ve Almanya’da güç kazanmış, daha sonra Avrupa ve Asya’nın birçok ülkelerinde geniş halk kitleleri tarafından benimsenmiştir. Milletin tek bir güç olarak aynı amaç uğrunda çalışması gerektiği, üstün ırk vs. gibi ideolojileri içinde barındıran Aşırı sağcı görüşler İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ivme kaybetmeye başladı. İkinci Dünya Savaşı sonrasında başlayan Soğuk Savaş yıllarında sağcılık daha çok ulusalcı ve dinci akımların tekeline geçti.

Sağcı ve Aşırı Sağcı Partiler

Aşırı Sağcı partilerin son dönemde Avrupa’da yükselişte olduğu gözlemleniyor. Polonya’da Hukuk ve Adalet, Macaristan’da Fidesz ve Jobbik, Fransa’da Marine Le Pen’in başkanlığını yaptığı Ulusal Cephe önemli oy oranlarına ulaştı. Yunanistan’ın aşırı sağcı partisi Altın Şafak, İsveç’te İsveç Demokratları Partisi parlamentoda yer alırken, Almanya’nın ırkçı AfD Partisi bazı eyaletlerde oylarını önemli ölçüde arttırdı. Aşırı sağcı partilerin yanı sıra ABD’deki Cumhuriyetçi Parti, Rusya’nın iktidardaki Birleşik Rusya partileri de sağcı partiler olarak nitelendiriliyor.

Türkiye’de Sağcılık ve Sağcı Partiler

Türkiye’de çok partili hayata geçildikten sonra Demokrat Parti, Adalet Partisi Milli Nizam ve Milli Selamet Partileri sağcı partiler olarak ortaya çıkmıştır. Günümüzde ise AK Parti Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi en önemli oy çoğunluğuna sahip sağcı partilerdir.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*