Sahte bal ile gerçek bal nasıl ayırt edilir?

Gerçek bal, arının doğadan tamamen kendi çabalarıyla en saf halde toplayıp kendi enzimleriyle midesinde üretmiş olduğu bir gıda maddesidir. Oysa glikozlu bal, arı kovanının içine yerleştirilmiş glikoz-şeker şerbetini arının emmesi ve bunu bala çevirmesinden ibarettir.

İşte size sahte bal ile gerçek balı ayırt etmek için en pratik yöntemler.

1. Balın kesafeti (yoğunluğu) çok, akışkanlığı sürekli olmalıdır, kesik kesik akan bal sahtedir. Gerçek bal kaşıkla alındığı zaman kesintisiz gelir. Çiçek balı hızlı, çam balı ise daha yavaş akar.

2. Buzdolabında yaklaşık bir ay bekleyen balın krem ya da tereyağ kıvamına gelmesinin balın hakiki olduğunu gösterir. Soğuk havada donma yapmaz ise bal sahtedir. Zeytin yağının donması gibi kavanozun alt kısımları donma yapar ise hakiki baldır.

3. Balın saf olup olmadığını anlamak için, baldan bir kaşık alıp soğuk suda ezin, su beyazlaşacak olursa, içinde un veya nişasta var demektir. Eğer suyun rengi değişmiyorsa hakiki baldır.

4. Bal şekerle yapılan diğer şerbetlere nazaran çok daha fazla keskindir. Fazla yendiği zaman genizden hafif yanma yapar. Bu yediğiniz gerçek baldır.

5. Balda hafifte olsa şekerden kaynaklı alkol olması nedeni ile kibrit çöpü veya kağıt üzerinde cızırdayarak yanar.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*