Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef Hastalığı Nedir?, Sedef Hastalığının Tedavisi Var mı?

Sedef hastalığı deri hastalığı olarak görülse de beraberinde böbrek, kalp, göz, kemik hastalıklarını da getiriyor.

Türkiye Sedef Hastaları Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Yıldırım, sedefin bir deri hastalığı olarak düşünülmemesi gerektiğini belirterek, böbrek, yürek, göz, kemik, bedensel sorunları da beraberinde getirdiğini söyledi.

Türkiye Sedef Hastaları Dayanışma Derneği, sedef hastalığında farkındalığı meydana getirmek için İstanbul Belgrad Ormanı’nda yürüyüş etkinliği düzenlendi. Etkinliğe, Türkiye Sedef Hastaları Derneği Başkanı Mustafa Yıldırım, sedefli hastalar, hastaların aileleri ve vatandaşlar katıldılar. Etkinlikte sedef hastalığı, sedefli hastaların yaşadıkları sorunlar ve çare sürecindeki yaşadıkları durumlar hakkında bilgi verildi. Gerisinde etkinliğe katılanlar koşu parkurunda yürüyüş yaparak farkındalık oluşturuldu.

Etkinlikte konuşan Türkiye Sedef Hastaları Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Şimşek, ”Bu etkinliğin amacı, sedef hastalarının motivasyonunu ve öz güvenini arttırmak, hayat kalitesini sağlamlaştırmak ve sosyalleştirip topluma kazandırmaktır. Sedef hastalığı kendi başına bir hastalık değildir. Kendisiyle beraber götürdüğü bir fazla hastalık var. Sedefi bir deri hastalığı olarak düşünmemek gerekli. Böbrek, kalp, göz, kemik, maddi sorunları beraberinde getiriyor. Yapılan araştırmalarda sedefin bir kronik rahatsızlık olduğu ortaya çıkmıştır. Bulaşıcı hastalık değildir. Yüzde 40 kalıtsaldır. Aileden ve geçmişten gelen durumdur” dedi.

”SEDEF TEDAVI EDİLEBİLİYOR”

Sedefli hastalar her şeyden önce dinç yaşamaya itina göstermesi gerektiğini altını çizen Şimşek, ”Hastalıklar zihinseldir. Görüşler bozuldukça hastalıklar çoğalıyor. Sedef hastaları stresten uzaktan olmalılardır. Böyle yaşamayı öğrenmelilerdir. Biz yaklaşık 6 yıldır faaliyetteyiz. Sedef ile ilgili yaptığımız alıştırma ve etkinliklerle çoğu sedef hastasının bilgilendiğini düşünüyoruz. Çoğu çare yöntemi var. Biyoloji Ile Ilgili ve üstünkörü medikal tedaviler var. Ülkemizde sedef tedavi edilebiliniyor” diye konuştu.
Etkinliğe katılan sedef hastası Elif Başaraner, hastalığın nasıl ortaya çıktığını şöyle anlattı: “Hastalığım tırnağımda başlamıştı ve tırnağım düşmüştü. Mantar zannedildi. 1 ay sonrasından vücudumda çıkmaya başladı. Bu şekilde fark ettim. Hastalığımız görsel bir rahatsızlık ve bere diye tabir edebileceğimiz bir formasyonda olduğu için keza ağrı şeklinde rahatsız ediyor keza de çevreyi görsel olarak rahatsız ediyor. Bu açıdan azıcık stresli bir rahatsızlık.”

“Hastalığın tedavi süreci azıcık sancılı oluyor” diyen Başaraner, ”17 takvim sedef hastasıyım. sık sık hastaneye yatışlarım olabiliyor. Belki bir avuç içi yakın hastanede yatma durumum olabiliyor. Sedefin bütün formları böyle değil. Maalesef hastanede çare gerektirdiği durumlar olabiliyor” diye konuştu.

Sedef hastalığı konusunda mesaj veren Başaraner, ”Sedef hastalarının fiilen ilgiye ihtiyaçları var. Özellikle sosyalleşemiyorlar. Görsel hastalık olduğu için çevre kadar bulaşıcı diye yargılanabiliyorlar. Umarım toplum bu konuda sağduyu olur” dedi.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*