Sıkça Duyduğumuz Enflasyon Nedir?

Enflasyon nedir
Enflasyon nedir

Enflasyon Neye Denir? Sıkça Duyduğumuz Enflasyon Nedir?

Enflasyon kelimesi İngilizce bir ekonomi terimi olup TDK’de karşılığı ‘para şişkinliği’ dir. Halk arasındaki enflasyon söylemi pahalılıkla ilgilidir ki pek de yanlış bir kullanım sayılmaz.

Ekonomi temel olarak az parayla fazla mal üretimine odaklıdır. Enflasyon ise bu amacın tam tersini meydana getirir. Piyasada paranın fazlalığı onun değerini oldukça düşürmekte ve fiyatlar hızlı bir şekilde artmaktadır. Piyasada para fazla, mal azdır. Bu durumun tam tersine ise ‘deflasyon’ denilmektedir.

Enflasyon kısaca “ fiyatlar genel düzeyinde meydana gelen sürekli bir artış” olarak ifade edilebilir. Enflasyonun söz konusu olması için iki durumdan söz edilir. Bunlar, fiyatlar ve sürekliliktir. Bir ekonomide enflasyondan söz etmek için o ekonomideki bütün ürünlerin fiyatı genel fiyattan daha yüksek olmalıdır. Yani tek bir mal değil. Ayrıca bu fiyat artışları süreklilik arz etmelidir. Yani dalgalı bir fiyatlanma söz konusu olmamalı fiyatlar enflasyonun düzeyine göre sürekli artış göstermelidir.

Yukarıda bahsettiğimiz genel fiyat terimi ise mal ve hizmetlerin, söz konusu ekonomide ve diğer ülkelerde önceden belirlenmiş ya da öngörülmüş fiyatıdır. Örneğin ekmeğin fiyatı 5 yıl süresince 0,20 krş olsun. Bu fiyat ekmeğin genel fiyatı olup enflasyon
ortamında fiyatı 0,50 krş, 1 TL, 1,5 TL olarak artış gösterebilir. Ne derecede artacağı enflasyonun şiddetine bağlıdır.

Para miktarında meydana gelen artış emisyon olarak adlandırılır. Bir ekonomide emisyon olur ve bunun yanında mal ve hizmet miktarı artış gösterirse o ekonomide enflasyondan söz edilemez. Para miktarı ile ürün miktarı arasında doğru orantı olmalıdır. Biri artarken diğeri azalırsa ekonomik istikrar bozulur ve ekonomide enflasyon veya deflasyon durumu ortaya çıkar.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*