Suyun Eritme Ve Taşıma Gücü

suyun taşıma gücü
suyun taşıma gücü

Suyun Eritme ve Taşıma Gücü Hakkında Bilgiler

Suyun bazı maddeleri eriterek taşıdığını daha önce öğrendik. Bitkiler su olmazsa yaşayamazlar. Su, bitkiler için gerekli madensel maddeleri eriterek o bitkilerin köklerine, yapraklarına taşır. Bitki için önemli bir besin olan gübreyi ancak suyun içinde eritme yoluyla o bitkiye ulaştırabiliriz. Suyun eritme ve taşıma gücü olmasaydı, bitkiler besinsiz kalır, kuruyup giderlerdi.

Tarlalarımızı sularken de suyun eritme ve taşıma gücünden yararlanırız. Bazı bitkiler, çok, bazı bitkiler de az su isterler. Sebze ve meyveler çok su olmadan yetişmezler. Pirinç de çok su ister. Tahıllar ise az suyla da yetişebilirler. Onun için, ekilecek bitkiye göre sulama yapmak gerekmektedir. Çok su isteyen bir bitkiye az su verirsek o bitki kurur. Az su isteyen bir bitkiye çok su verirsek de o bitki çürüyüp gider.

Bitkilere ve toprağın cinsine göre, çeşitli sulama yolları vardır. Bazı bitkiler üstten, bazıları da yer altından borular döşeyerek alttan sulanır. Bitkileri sulayabilmek için hem yer üstü sularından hem de yeraltı sularından yararlanırız. Her istediğimiz zaman su bulamayabiliriz. Bitkilerin susuz kalmamasını sağlamak zorunda olduğumuz için, akarsular üstüne barajlar yaparak su biriktirir, gerektiği zaman o suyu kullanırız. Yer altındaki sulardan yararlanmak için de, kuyular açıp elde ettiğimiz suyu pompalar ve kanallarla istediğimiz yere akıtabiliriz.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*