Tarım kredisi nedir? Kimler çekebilir?

Tarım Kredisi

Tarım, ekonomik açıdan önem taşıyan bir sektördür. Bu sebeple dünya da olduğu gibi ülkemizde de tarıma ve üreticiye büyük değer verilmektedir.

Üreticilerin üretim yaparken ihtiyaç duyabileceği her türlü malzeme için destek verilir. Bu destek tarlanın ekilmesinde kullanılan araç gereçlerden, gerekli tohumlardan, modern teknolojik aletlere pek çok şeyi kapsar.

Üretim için gerekli olan tüm malzemeler üreticiye büyük bir maliyete neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda üreticiye destek vermek amacıyla bazı bankalar ve tarım kooperatifleri tarafından tarım kredisi verilir.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan ilgili kararnamede 2022 yılına kadar Ziraat Bankası aracılığıyla 50.000 TL’ye kadar sıfır faizli tarım kredisi verileceği açıklanmıştır.

Tarım Kredisini Kimler Alabilir?

Tarım kredisinden, tarım alanında faaliyette bulunan üreticiler gereken şartları sağladığı takdirde yararlanabilir.

Tarım Kredisi Alabilme Şartları

Tarım kredisinden yararlanabilmek için bazı şartların sağlanması gerekir.

Bu şartlar;

  • Tarım alanında faaliyet göstermek,
  • Kredi notu yeterliliğidir.

Devlet aracılığıyla yapılan kredi başvurularında kredi notu yeterliliği aranmasa da bankalardan yapılan başvurularda bankaya göre kredi notu yeterlilik puanı değişiklik gösterir.

Başvuruda Gereken Evraklar

Başvuru evrakları bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

Genel olarak istenen evraklar;

  • Başvuruda bulunacak kişinin kimlik fotokopisi,
  • Banka tarafından ipotek talep edildiği takdirde taşınmazların tapuları,
  • Çiftçi kayıt belgesi (ÇKS)’dir.

Çiftçi kayıt belgesi, çiftçilerin devletin sağlamış olduğu desteklerden faydalanmalarını kolaylaştıracak bir belgedir. Belge e-devlet üzerinde yer alan form doldurularak ve sonrasında kişinin bulunduğu il veya ilçedeki Tarım İl Müdürlüğüne gidilerek alınır.

Tarım Kredisi Faiz Oranları

Tarım kredilerindeki faiz oranları bankalara göre değişiklik gösterir. Üreticinin krediden yararlanabilmesi için bankalar 3 aydan 60 aya kadar olan ödeme planlarıyla krediler sunar. Bazı bankalarda hasat döneminde kredinin ödenmesini sağlayan planlarda vardır.

Son yıllarda tarımsal faaliyetleri desteklemek ve köy nüfuslarını kalkındırmak amacıyla devlet tarafından projeler de yapılmaktadır. Bunlardan Genç Çiftçi Destek Projesi’nde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın her yıl belirlediği şartlara sahip olan genç çiftçilerde hibe alarak tarım kredisinden yararlanmaktadır.

Bu destekten yararlanmak isteyenlerin çiftçi kayıt belgesi ve mevcut durumda bir üretim faaliyetlerinin olması gerekir.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*