Tavuklar Hakkında İlk Defa Duyacağınız Bilgiler

Tavuklar Hakkında Bilgiler?

Evcilleştirilebilir bir kuş türü olan; etleri ve yumurtaları için yetiştirdiğimiz tavuklar, genellikle çiftliklerde yaşar ve buradan da tabaklarımıza gelir. Dünya’da maksimum bulunan kuş türüdür. 2003 yılında 24 milyarlık bir nüfusa sahiplerdi. Bundan Başka yabani tavukları ve kayıt dışı olanları saymıyoruz bile. Hepçil canlılardır yani keza et hem de otla beslenirler. Yeni doğanlara civciv, ergenlerine piliç, yumurtlama olgunluğuna demin ulaşmamış, buluğ çağı öncesi dönemdeki dişiye yarka, yumurtlamaya hazır ergin dişilere tavuk, ergin erkeklere ise horoz deriz.

Tavuklar Hakkında Bilgiler
Tavuklar Hakkında Bilgiler

Serbest gezen tavuklar için köpek ve tilki tehlikesine karşı ecnebiler şöyle bir kümes yapmış paylaşmak isteriz.

Ülkemizdeki yerli tavuk cinslerinden; «denizli», «hacıkadın», «cebeci» (Ankara), «sarıtepeli», «gerze» cinsleri öne çıkar. Hacıkadın, Karadeniz’de bulunur ve iyi yumurtlarlar. Gerze tavukları küçüktür renkleri siyahtır. Denizli horozları ünlüdür, iyi öterler.

Taze yumurta suya atıldığında dibe çöker. Yumurta bayatladıkça suyun üstüne doğru yükselir. Çünkü bayatladıkça hava boşluğu büyür, yumurta su kaybına uğrar ve hafifler. Yumurtanın tazeliğinin suda kontrolü, adetli alımlarda elverişli bir yöntem değildir.

Şimdilerde saf ırklar ve genetiği ile oynanmış hibritler olarak ayrılıyorlar. Et verimi nispeten düşük ırklardır ya da cüce süsleme tavuğu olarak kullanılan ırklar da olabilir. Neticede orijinal tavuklardır. Hibritler ise yüksek verimli, уaşama gücü yüksek tavuklara denir. Bir özellikleri ile öne çıkarlar. 8 bin yıl önce evcilleştirildiğine inanılan tavuklar hakkında bir bilgi listesi hazırladık umarız beğenirsiniz:

Tavuklar
Tavuklar

Suyuna çorba yapılmadığı takdirde ömürleri 5 ila 11 yıl aralarında değişken. 1 yılda 300 den fazla yumurtlayabilirler. Yabani olanlar daha az yumurtlar. Renklerin tamamını bizler gibi görebilirler; güneşlenmeyi, oynamayı ve koşmayı fazla severler. Türleri arasından 100’den pozitif yüzü ayırt edebilirler. 24 öbür ses ile bambaşka yırtıcılarla ilgili birbirlerini ikaz edebildikleri gibi, iyi olup olmadıklarını da sesle anlatabilirler. Birbirleri için matem tutabilirler. Hem acı ve üzüntüleri hissedebilirler, bizler gibi rüya görebilirler. incelemeler, anne tavukların, yumurtadan çıkmadan önce yavrularıyla konuştuğunu gösterir. Garip ancak dinozorlar ile en yakın ilişkisi olan türler tavuklardır. Hiyerarşi olduğu için kimin patron olduğunu tümü bilir. Güneşten yararlanarak yönlerini, besinlerini bulabilirler. Hatta saatlerle ilgili bilgiye sahiptirler. En büyük ibikli horozları daha fazla önemserler. Objenin görüntülerini hafızalarında tutabilirler. Bu yetenek fazla ufak çocuklarda zeka bulunmaz. Doğal ortamlarında yırtıcı saldırılarının yüzde 90’ından zekaları ile kurtulabilmeyi başarabilmişlerdir. Topraklarla temizlenmeye bayılırlar. Bu yöntemle dış parazitleri uzaklaştırabilirler. Kalbi dakikada 300 den fazla defa atan tavuklar için uçuş rekoru 13 saniyedir. Tartılan en büyük yumurtaları 340 gramdır. Bir tavuk için yumurtlama rekoru ise gün içinde 7’dir.Yüzde 75’i su olan tavuklardan korkmaya alektropohobia denir. Her yıl 500 milyon tavuk yumurta için kullanılır.

Bir tavuk 20. haftaya ulaştığında yumurta vermeye başlar. Eğer tavuğunuzun kırmızı kulak lobu varsa kahverengi yumurta, beyaz kulak lobu varsa beyaz yumurta alacaksınız demektir. Bir tavuk sıradan, 2,5 kilo horoz, ise 3,5 kilo gelir. Besili tavuklar, horozlar arasında 4-5 kilo gelenleri vardır. Tavuklar tüy değiştirirken aralık, ocak aylarında, yumurtlamazlar. Kuluçka süresi 21 gündür. Tavukları salgın hastalıklardan, gelincik, tilki, kedi gibi hayvanlardan gözetmek şarttır. Eski kültürlerdeki inanışlara göre, kara tavuğun yumurtası bir zalimin kapısına sürülürse, o evden kötülük yetkisiz olmazmış. “Kaz gelen yerden tavuk esirgenmez” atasözü, menfaatin büyük olduğu yerde, minik menfaatler feda edilir manasındadır. Tavuğunuza kümes yerine açık alanda bakıyorsanız eşelenmeyi çok sevdiklerini unutmamalısınız. Hatta ekili patates, darı, fasulye varsa zarar verebilirler. Çiçeklerinizin de diplerini eşerek zarar verebilirler. Tavuklar enerjileri ile 100 watlık bir ampulü 5 saat yakabilecek değin kuvvet üretir. Muffy isimli bir tavuk, 22 yıl yaşayarak en ihtiyar unvanını ele geçirmiştir. Stresli tavuklar tüylerini kaybederler. Yumurta endüstrisi her sene 300 milyon erkek civcivi istenmediği için öldürür. 1998’de FIFA Dünya Kupası maskotu olacak kadar popüler bu hayvanın başına gelenler içler acısı.

Yukarıda bahsettiğimiz hibrit ırklar; sadece verim odaklı oldukları için kalite ikinci plana atılmış ve lastik etli yumurtacı türler veya 45 günde kesime gelen hormonlu ve genetiği bozuk ırklar oluşturulmuştur. Bunların köy tavuklarıyla eşleştirilmesi ise köy tavuklarının geleceğini tehdit eden en büyük problemdir. Tavuklarımızı hür alanlarda bu hayvanlardan gözetmek için baharın yaklaşmasıyla kendimize damızlık horoz ve tavuklar seçebiliriz. Bunlar diğerlerinden uzaktan yumurtlayabilir bu yumurtaları da damızlık olarak kullanarak neslin devamını sağlayabiliriz. İkinci yol olarak ise tavuk sahiplerini konu hakkında bilgilendirmeli ve bu alıcı beğenilmeyen hayvanları kümeslerinden uzaklaştırmalarını sağlayabiliriz.

Süs Tavukçuluğu:

Evinizde bahçeniz yoksa çiftliğinizde konuk edeceğiniz süs tavukları için ilk olarak uygun kümesleriniz olmalıdır eğer kafi yeriniz mevcutsa cinsleri hatta renkleri ayrı ayrı kümeslerde besleyerek ayrıca cinslerin karışmasını önler hem de millet özelliklerini taşıyan civcivler kazanabilirsiniz.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*