Telegram Uygulaması Güvenli Mi?

Telegram Nedir? Güvenilir mi?

Telegram uygulaması Rus yazılımcı olan Pavel Durov tarafından 2013 yılında kurulmuştur. Uygulama mobil platformlarda ve bilgisayarlarda mevcuttur. Bu uygulama Whatsapp, Messenger gibi diğer mesajlaşma uygulamalarından bir farkı yok. Telegram uygulaması ile mesajlaşma yapılabilir, 2 GB ta kadar dosya, resim ve ya görsel gönderebilirsiniz. Son yıllarda Telegram uygulamasının aktif kullanıcı sayısı 500 milyona ulaşmıştır.

Telegram Nasıl Bir Uygulama
Telegram Nasıl Bir Uygulama

Telegram’ın diğer Uygulamalardan Farkı Nedir?

Whatsapp ve ya Messenger gibi uygulamalarda kayıt aşamasında numara istemekte ve devamında numaranız ile diğer kullanıcılarla konuşabilirsiniz. Telegram farkı ise diğer uygulamalar gibi sizden kayıt aşamasında numara istemektedir ancak isterseniz numaranızı kullanmadan sadece kullanıcı adınız ile diğer kişilerle mesajlaşabilirsiniz. Bir diğer en önemli özelliği ise gizli mesajlaşma ve güvenlik önlemleridir. Bu özelliğini ise 2014 yılında düzenlemiş olduğu yarışma ile kanıtlamıştır. Telegram kurucularının arasında yapmış oldukları mesajlara erişebilen kişilere 300.000$ ödül verileceği bir yarışma düzenlenmiş ancak yarışmanın sonunda hiç kimse mesajlara erişememiştir. Ayrıca Telegram hükümet dahil hiçbir mesajları bugüne kadar 3.parti kimselere paylaşmamıştır. Diğer küçük özellikleri olan, bulut tabanlı mesajlaşma, reklamsız olması, konum paylaşabilme, yazdığınız mesajları sonradan düzenleyebilme, attığınız mesajı belirli bir süre sonunda iki taraflı imha edebilme ve konuşmaların ekran görüntüsü alındığında mesajlaştığımız kişiye bildirim gitmesi gibi özellikleri de kullanıcılarına sunmaktadır.

Telegram Güvenilir mi?
Telegram Güvenilir mi?

Telegram Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı kullanmak oldukça basittir. Telegram uygulaması Mobil platformlarda ve bilgisayar sistemlerinde mevcuttur. İstediğiniz platformdan Uygulamaya giriş yaptıktan sonra telefon numaranız ile kayıt olduktan sonra ise kullanıcı adınız ile devam edin. Telegram’da sadece numaranızı kullanmak zorunda değilsiniz. Sonradan numaranızı gizleyebilir kullanıcı adınız ile uygulamada mesajlaşabilirsiniz.

Telegram Güvenli Mi? 

Son zamanlarda whatsapp yöneticilerinin gizlilik politikalarında değişikliğe gitmesi ile birlikte diğer mesajlaşma uygulamalarına rağbet artmıştır. Kullanıcılarına sunmuş olduğu “Gizli Sohbet” özelliği ile göndermiş olduğunuz medya dosyaları veya mesajlar Telegram sunucularında saklanmaz. Tabi bu “Gizli Sohbet” özelliğini bilgisayar platformunda kullanılmamaktadır. Telegram uygulamasının bu zamana kadar hiçbir mesaj açığı vermemesi ve diğer güvenlik politikaları whatsapp’a göre daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*