Uranyum Nedir? Ne İşe Yarar?

Uranyum Nedir

Uranyum Nedir? Ve Ne İşe Yarar?

Uranyum nedir? diye sorulduğunda; Uranyum doğada ham halde bulunmakla birlikte çeşitli işlemlere uğradığında insanlık ve doğa için tehlikeli olabilecek radyoaktif ve nükleer bir maddedir cevabı verilebilir. Uranyum ilk defa Klaapoorth tarafından 1789 yılında keşfedilmiş ancak bu keşif sırasında bir müddet her buluş gibi önemi ve ne gibi tehlikelere sebep olacağı konusunda fikir sahibi olunamamıştı.

Uranyum Nedir?
Uranyum Nedir?

Zaten yeni keşiflerin sonuçlarının ne olabileceği hususunda çok fazla ilk zamanlarda bilgi sahibi olunamamaktaydı. Çünkü keşif tarihindeki teknolojik gelişmeler ile entegrasyonu konusunda yeni bir keşif daha yapılması gerektiğinden sadece radyoaktif bir madde olarak bilinmekteydi. Diğer yandan Uranyum elementi kullanım alanları açısından farkında olmasak da uzun süre dayanıklı bir enerji kaynağı olarak da günlük olarak kullandığımız teknolojik cihazlarda da az miktarda olsa da kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse bilgisayarlarımızın saatlerini yönetmekte olan sistem bilgisayarımızı kapalı iken de işlemeye ve akmaya devam etmektedir. Bu da sabit ve sürekli  bir enerji kaynağı olan radyoaktif maddeler kullanılarak yapılmaktadır.

Uranyum Zenginleştirme

Uranyum ham olarak 238 U şeklinde bulunmaktadır ve doğada ham olarak bulunan bu element  toplam uranyum miktarını yüzde 99 undan daha fazladır. Uranyumun belli bir alanda enerji kaynağı olarak kullanılması 235 U haline getirilmesi ile mümkün olabilmektedir. Bu hale getirilmesi de uygun ortam ve tesislerin kurulumu ve çeşitli işlemlerin uygulanması sonrasında 238 U elementinin 235 U elementi haline dönüştürülerek enerji için kullanılması anlamına gelmektedir.

Dünyada çeşitli  ülkelerin kullandığı zenginleştirme sistemleri ve buna bağlı olarak savaş stratejilerinde araç haline gelmesi soğuk savaş sıralarında olmuştur. Dünyayı savaşın eşiğine getiren aslında uranyum değil devletlerin uyguladıkları uranyum zenginleştirme ve silah olarak kullanılır hale getirme problemi olmuştur.

Uranyum ve Enerji

Uranyum elementi iyi insanlar ve devletler elinde ve kullanımında olduğunda dünyada inanılmaz bir enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Dünyada büyük devletler uranyum ya da başka radyoaktif elementleri enerji kaynağı olarak değerlendirerek klasik enerji üretim kaynaklarından farklılaştırma yöntemi ile enerji üretimi gerçekleştirebilmektedirler. İyi yönde kullanıldığında inanılmaz bir potansiyele sahip olan uranyum elementi kullanımı aklınıza gelebilecek her türlü enerji ihtiyacının karşılanması için kullanılabilecek durumdadır. Bu gerçeğin farkında olan nükleer enerji sahibi devletler bu durumun farkında olduklarından kendi geliştirdikleri nükleer enerji tesislerin sınırlandırılmasına ve daha önceden nükleer enerji sahibi olmayan devletlerin de nükleer enerjilerini geliştirmelerinin önüne geçmek için çeşitli zorunlu dayatmacı anlayışla anlaşmalar imzalanmıştır.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*