Uykudan Korkma Hastalığı Nedir?

Uykuda Korkma Hastalığı Nedir

Uykudan Korkma Hastalığı

Sağlıklı bir yaşam için vücuttaki tüm sistemlerin doğru çalışması şarttır çünkü her sistem birbirine bağlıdır ve biri bile aksadığında denge sarsılabilir. Sağlıklı bir vücut için hormonlar, uyku esnasında salgılanmaya başlar ve kişinin enerji toplaması bu hormonlar sayesinde olur. Uykudan korkma hastalığı ise tüm bunlar göz önüne alındığında sağlık sistemini olumsuz yönde etkiler.

Uykudan korkma hastalığı, kişinin uyumak istememesi ve uyku saatine yaklaştıkça huzursuz hissetmesi anlamına gelir. Bu rahatsızlığın birçok farklı sebebi olabilir. Uyku sırasında hastalar kendilerini savunmasız hissederler ve korkularının nedeni de budur. Kâbus görme endişesi de yine uykudan korkmaya yol açabilir.

Uykuda Korkma Hastalığı
Uykuda Korkma Hastalığı

Uykudan Korkma Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Birçok farklı nedeni bulunan uykudan korkma hastalığının belirtileri uyuyamayan bir insan vücudunun gösterdiği reaksiyonlardır. Bunlar;

  • Uyumak istememe,
  • Uyku saati yaklaştıkça huzursuzlaşma,
  • Nefes darlığı,
  • Ağız kuruluğu,
  • Terleme,
  • Çarpıntı,
  • Depresyon,
  • Mide bulantısı,
  • Ağız kuruluğu,
  • Duygu durum bozukluğudur.

Nasıl Tedavi Edilir?

Uykudan korkma hastalığının tedavisi edilebilmesi için kişinin muayene edilmesi gerekir. Kişiye özel olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir ve uygulanacak tedavi hastalığın ne derecede olduğuna da bağlıdır. Yaşam tarzını değiştirmek, biriyle birlikte uyumak, köpek ve kedi gibi evcil hayvanlar edinmek uykudan korkma hastalığının tedavisinde yardımcı olabiliyor. Hastayı uykudan korkmaya iten sebeplerin neler olduğu analiz edilerek bunların üzerine gidilmeli ve psikolojik destek alınmalıdır.

Uykudan Korkma Hastalığı Neden Olur?

Uykuda Korkma Hastalığı Nedir
Uykuda Korkma Hastalığı Nedir

Nedeni tam olarak bilinmeyen hastalıklardan biri de uykudan korkma hastalığıdır. Her psikolojik rahatsızlıkta olduğu gibi bunda da çocuklukta yaşanan travmalar etkili olabiliyor. Çocuklukta görülen kabuslar kişinin uykudan korkmasına ve uyumak istememesine sebep oluyor. Aynı zamanda kalp rahatsızlığı olan kişilerin uyuduklarında nefes alamamaları, kalplerinin durması gibi ihtimalleri düşünerek uykudan korkmaları da söz konusu olabiliyor.

Doğal afet yaşamış kişilerde sıkça görülen uykudan korkma hastalığı bu kişilerin uyku anında deprem veya sel gibi felaketlere yakalanacakları ve kaçamayacakları düşüncesi sebebiyle de ortaya çıkabiliyor. Bunun gibi farklı kötü olayların da düşünülmesi üzerine hastalık ileri derecedeki boyutlara gelebiliyor. Bu yüzden de tedavisi zorlaşarak uzuyor.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*