Vampir Nedir? Gerçekten Var mıdır?

Vampir Nedir?, Vampir Gerçekten Var mıdır? , Vampirler Nerede Yaşarlar?, Vampir, Kazıklı Voyvoda Efsanesi Gerçek mi?

Anadolu’da vampir kavramı öyle görülmez. Gulyabani, çarşamba karısı, karakoncolos gibi ayrı hortlak inanışları varken cadılık ve vampirlik kendine yer edinememiştir. yine de sizler için muhtemel vampir nedir sorusuna yanıt aradık.

Öldükten sonra dirildiği düşünülen vampirlerle ilgili ilk kanıt Babil yazıtlarından elde edilir. “Bayağı insanlardan bambaşka yerlere gömülür, mezarı taş ile doldurulur” tezini destekleyen, Bronz çağına tarihlenen birincil iskelet ise Prag’da bulunur. Kan ile beslenen insanlarda, gaz yapan bakteriler bol miktarda bulunduğundan; vampir cesetleri adi bir cesede kadar fazla pozitif şişerdi. Ardından vampirlerin damarları patlar ve ölüleri kıpkırmızı olurdu. Vampirlerin hayvanlar üzerinde kontrolü bulunduğu ve sıçan, yarasa, baykuş, tilki, güve veya kurt biçimlerini alabileceği söylenir. Orta Devir’den kalma belgelere tarafından dönemin insanları topraktan çıkmasından korktukları için vampirleri yüz üstü gömerlerdi. Bu Nedenle vampir kazdıkça daha çok dibe gidecek ve oradan da cehenneme inecekti. Vampir olduğu düşünülen ve en ince ayrıntısına kadar şişmiş ölülerin omuz, etap ve öteki eklem bölgelerine kazıkla delik açılırdı. Bu delikten bağırtı gibi bir ses çıkaran gaz, vücudu terk ederdi. Bu sese Vampir’in Çığlığı denmekteydi.

Çığlığın duyulmasının ardındaki cesedin göğüs kafesi açılır, Vampir Avcıları vampirin kalbini sökerlerdi. Bu kalbi odun ateşinde yakıp daha sonra da bir kadehte külünü suya karıştırıp içerlerdi. Kişinin vampir olduğuna dair halen bir değişkenlik bulunuyorsa, mezardan çıkarıp haftalarca çürüyor mu diye beklenirdi. En sonunda kişinin vampir olduğu iyice anlaşılınca bitmiş gömülür, göğsüne bir kazık saplanırdı. Büyükçe bir kalastan haç, vampir mezarının başına sabitlenirdi. Vampirin adı çakı ile haçın üstüne kazınırdı. Elbisesinden de bir tutam koparılarak kalasın üzerine çivilenirdi. Ölmeden önce vampir tarafından ısırılan kişiye zor kullanarak vampirin külüyle karıştırılmış su içirilirdi. Bu da olmazsa vampirin kanına bastırılmış ekmek yedirilirdi. Vampir kanı sık ele geçmediğinden birincil yöntem daha fazla tercih ediliyordu. Vampirlerin göz altları, kanla beslenmelerinden nedeniyle çürür ve vücudun bir takım yerleri morarırdı. Daima siyah kıyafet ile dolaşmaları bu yüzdendir. Öldürüleceklerini iyi bildiklerinden nadiren insanların iç organlarını da yiyerek iyileşmeye çalışırlardı. Yaşamış en ünlü ‘hakiki vampirlerden’ biri, güzelliğini koruyabilmek adına genç kızlara cefa ederek etlerini ısıran ve kanlarında banyo yapan Kontes Elizabeth Bathory’dir (1560 – 1614).

Vampir nedir?

III. Vlad olarak da tanıdık Kazıklı Voyvoda, insanları kazığa oturtarak ya da kafalarını çivileyerek öldürtürdü. İnsanların kanlarını fıçıya doldurarak şarap niyetine içtiğine inanılırdı. Öldürüldükten sonra mezarı boştu ve halen cesedinin bulunmadığı da söylenceler aralarında.

Araştırmalar kanla beslenen insanların damar çürümelerine yatkınlığını tespit etmiş. Bu haldeki vampirler, kan emdikten saatler sonra tarifsiz acılar çekerdi. Zira kan dokuları dolaşır ve ayrı gruplarda olabildiğinden, diğer kanın zararına yol açardı. Bu da organları çürütürdü.

Sarımsak, tanrısal su yoksa haç vasıtasıyla tehlikeleri atlatamayan köylüler, suçluyu bulabilmek için daha öbür yollara giderdi. Mezarlık çevresine kül serperek vampir bacak izlerini takibe çalışır veya cinleri görebilen ve ölümsüzlerin bulundukları yerlere rahat getiren hayvanlar olarak bilinen kara horozları salarlardı. Fakat tüm çabaların işe yaramadığı da olurdu.

Tüm topluluklarda kuşkulu bulunan ölüler, yakınlarına kabir başların büyük zahmetler verirdi. Mezarlarında savunmasız olduklarından, topuk ve dizlerindeki damarlar kesilerek üstlerine taşlar atılır veya aracısız olarak tabuta çivilenirlerdi. Belgelere göre Romenler, kısa vakit öncesine değin ölülerinin arkalarına bir diş sarımsak iliştirir ve ayaklarını iple sabitleyerek defne-derdi. Dalmaçya’da ise bu işi tayin edinen bazı kontrol grupları, yeniden birkaç senede bir mezarlıklara giderek şüphelilerin doğrusu çürüyüp çürümediğine bakarlardı. Eğer eti hala diri görünüyorsa kalbine bir kazık çakılır ve öteki dünyada kolaylık bulması umulurdu.

Vampir hakkında bilgiler:

Beden tahripleri, on sekizinci yüzyıl ortalarında Avrupa’da öyle sapkın bir hal alır fakat bazı yöneticiler cesetlerin mezardan çıkarılmasını önlemek için yasalar çıkarır. Vampir olduğundan şüphelenilen birinin ağzına, cesetlerini yememesi ya da yaşayanlara saldırmaması için taş konulması sıra dışı bir şart değildi.

Olayları tıbbi olarak anlatmak isteyen Bilim insanları; vampir inançlarını bazı egzotik hastalıklarla da ilişkilendirir. Delirme sırasında ortaya çıkan umulmadık saldırı nöbetleri, metabolizma bozukluğuyla meydana gelen Porphyria hastalığının özel bir türüne işaret edebilirdi. Işığa karşısında duyarlılık gösteren Porphyria hastalarında fazla eksik miktarda hemoglobin oluştuğundan yüzler soluklaşır ve dişetleri de kanardı.

Hristiyanlık dönemleri öncesi vampirleri gönderme yöntemleri arasında; akdiken dalları, sarımsak, üvez ağacı (daha sonraları haç yerine getirmek için kullanıldı), ateş, kapıya tohum dökme, mezar küreğiyle baş kesme, tuz (korunma ve saflıkla benzer), çan, demir, horoz ötmesi, akıcı su, nane şekeri ve vampir olduğundan şüphelenilen birini dört yol ağzına gömme metotları da vardı.

Porphyria (bununla birlikte vampir ya da Dracula hastalığı da denir) adı verilen nadir bir hastalık, güneşe fazla hassasiyet ve bazen kıllanma gibi vampire özel semptomlar gösterebilir. Ekstrem durumlarda dişler koyu renk alır ve sonunda hasta zeka olarak melekelerini bile yitirebilir.

Araştırmacılar; İngilizcesi ‘vampire’ olan kelimenin Macarca vampir ya da cadı manasına gelen eski Türkçe upior, upper, upyr kelimelerinden geldiğine inanır. Çocukluğumuzda çoğu kez izlediğimiz Susam Sokağının vampir kuklası Count von Count, reel bir vampir mitine dayanır.Bir vampirin zarar vermesini engellemek için önerilen yollardan biri kapı önüne herhangi bir tohum ya da pencere önüne balık ağı bırakmaktır. Vampirler kendilerini tohumları ya da ağdaki delikleri saymaya zorunlu hissederler ve bu şart güneş doğana kadar onları oyalar.Denizkızları da vampire dönüşebilir ancak onlar kurbanlarının kanını değil nefeslerini emer.Aynı zamanda düşmanlarının kanının içine ekmek banıp yemesini de seven Kazıklı Voyvoda 1476 senesinde cinayete kurban gitmiş olsa da yukarıda da belirttiğimiz gibi mezarının abes olduğu söylentileri vardır.

Son yıllarda çocuk edebiyatının en popüler vampiri, vejetaryen bir vampir olarak mutlu biçimde hayatını sürdüren sevimli tavşan Bunnicula’dır. Bir Takım tarihçiler Prens Charles’ın da doğrudan Dracula’nın oğlu olan Kazıklı Voyvoda’nın soyundan geldiğini söylemektedir.

Folklorik inanışın aksine; vampirler yalnızca ısırılarak vampir olmazlar. Bir zamanların kurt adamları, büyücülük yapanlar, aforoz edilenler, intihar edenler, yasaklı çiftlerin yasadışı çocukları ya da vaftiz edilmeden ölenler de vampir olabilir. bununla beraber kurtların öldürdüğü bir koyunun etinden yiyen, yedinci çocuk olarak dünyaya gelen, bir vampirin beğendiği hamile bir kadının çocuğu olan, gömülmemiş bir cesedin üzerinden geçen bir rahibe, dişli doğan ya da gömülmeden cesetleri üzerinden bir kedi atlayan cümbür cemaat vampire dönüşebilir.

Balkanlarda belli bölgeler bal-kabağı veya karpuz gibi meyvelerin on günden fazla haricen kalması ya da yeni yılda tüketilmemesi halinde vampire dönüşebileceğine inanır. Vampir balkabağı veya karpuzlardan dişsiz oldukları için başlıca korkulmazdı. Meyvelerin üzerinde görülebilen kan vampire dönüşebileceğine dair bir muhabere olarak algılanır.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*