Verimli ders çalışma teknikleri

Sınavlara çalışmaktan daha önemli bir şey varsa bu da verimli çalışmaktır. Uzun zaman ve emek harcayarak yeterli başarıyı elde edemiyorsanız verimli çalışmayı bilmiyorsunuz demektir. Yazımızı okuyarak verimli ders çalışma teknikleri nelerdir öğrenebilir, ders çalışırken yanlış yaptığınız yerleri gözden geçirebilirsiniz.

Bir Hedefin Olması

Ders çalışmak fedakarlık ve sabır işidir. Bu fedakarlığı ne için yaptığınızı belirlemezseniz sabır ve azminiz yeterli düzeyde olmayacaktır. Bu yüzden öncelikle bir hedef belirleyin. Ne için çalışmanız gerekiyor, ne gibi bir amacınız var? Bu hedefe ulaştığınızda kendinizi nasıl hissedeceğinizi uzun uzun düşünün. Aileniz, arkadaşlarınız için değil, tamamen kendiniz için olan bu hedefe ulaşmak için yine kendiniz azim göstermelisiniz.

Bir Bilenden Öğrenmek

Bir konuya kitaptan çalışırken anlamadığınız ve aklınıza yatmayan yerler olabilir fakat bu dersi bir bilenden dinlerken, hem bilmediklerinizi sorma hem de anlatılan bilgiyi hafızanıza yazma çok daha kolay olur. Bu uzman ders anlatan hocanız ya da konuya iyi çalışmış bir arkadaşınız olabilir.

Çok Değil Verimli Çalışmak

Masanın başında saatlerce oturmak çalıştığınız konuyu çok iyi öğrendiğiniz anlamına gelmez. Saatler harcayarak kendinizi sıkmak yerine az ama öz çalışmayı tercih etmelisiniz. Başlarda çalışmak sizi sıkabilir. Bu yüzden kısa aralar vererek dikkatinizin kaçmasını engelleyin. Başlarda 30 dk çalışma 10 dk mola şeklinde etütler hazırlarken, çalışmaya alıştığınız ve belli bir tempoyu tutturduğunuzda 45 dk çalışma 15 dk mola şeklinde ayarlayabilirsiniz. Mola vermeden 1 saatten fazla çalışmanız dikkatinizi kaybetmenize ve yorulmanıza yol açacaktır.

Bol Tekrar!

Dersinize çalışırken çok iyi öğrenmiş ve konunun sorularını çok iyi çözebiliyor olabilirsiniz. Birkaç hafta sonra, bu konunun bazı püf noktalarını unuttuğunuzu fark edersiniz. Bunun sebebi yeterli tekrar yapmamanızdan kaynaklanır. Tekrar yapmayı tamamen bıraktığınızda uzun sınav sürecinde ilk öğrendiğiniz tüm bilgiler hafızanızdan silinebilir. Bu yüzden günlük, haftalık ve aylık tekrar planları oluşturun.

Test Çözmek

Maalesef sadece konuya çalışmak, sorularını çözmekte yeterli gelmeyecektir. Öğrendiğiniz bilgileri kullanmanın en güzel yolu test çözmektir. Mümkün oldukça bitirdiğiniz konunun testlerini bitirmeye ve ara ara tekrar etmeye özen gösterin. Böylelikle konu hakkında eksikleriniz kolaylıkla kapanacaktır.

Hayır Demeyi Öğrenin

Verimli çalışmak kadar hayır demeyi bilmek de önemli bir husustur. Her anınızda ders çalışın hiçbir sosyal aktiviteniz olmasın demiyoruz fakat bazen hayır demeyi bilmelisiniz. Hafta içinde bitirmeniz gereken birçok ders varken ve yeteri kadar dinlenip, sosyal aktivitelerde bulunmuşken bir arkadaşınız aradığında ona hayır diyebilmelisiniz.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*