Yakıt Çeşitleri Nelerdir?

Yakıt Nedir?

Yakıtları, günlük yaşamımızda çok fazla ve farklı yerlerde, farklı amaçlar için kullanırız. Örneğin, üşüdüğümüzde ısınmak için, banyo yapmak için, araçlarımızı kullanmak için hatta yemeklerimizi pişirmek için bile yakıt kullanmaya ihtiyaç duyarız. Yakıtlar, depolanmış enerji kaynaklarıdır ve yakıtlar, genellikle yakmak amaçlı kullanılmaktadır ve içinden çıkacak enerji değerlendirilir. Peki, yakıt nedir ve çeşitleri nelerdir?

Yakıt Nedir?

Havanın oksijen veya oksijenli bir gaz karışımı ile temas etmesinin ardından yanıp, ısı ortaya çıkartan maddelere yakıt denir. Yakıtlar 3 sınıfa ayrılır. Bunlar, katı yakıtlar, sıvı yakıtlar ve gaz yakıtlardır.

Yakıt Çeşitleri Nelerdir?

Katı Yakıtlar:

Katı yakıt çeşitlerinin en belirgin örnekleri odun ve kömürlerdir. Günlük hayatımızda da çok kullandığımız odun ve kömür kullanım amaçları ve sıklığı dolayısı ile en çok tüketilen katı yakıt çeşitlerindendir. Katı olarak yakılan ve yakma sonucu ısı elde edilen yakıtlara katı yakıtlar denir. Sıvı ve gaz yakıtların günümüzde gitgide azalması sebebi ile katı yakıtların önemi oldukça artmaktadır. Alternatif katı yakıtlara örnek olarak da şeftali ve zeytin çekirdeği verilebilir. Katı yakıtlar, roket motorlarının kullanımı için Sovyet Rusya tarafından üretilmiştir.

yakıt çeşitleri
yakıt çeşitleri

Sıvı Yakıtlar:

Sıvı halde yakılan ve yakıldığında ısı elde edilen yakıtlara da sıvı yakıtlar denir. Ham petrol ile fosil kömürü katranından elde edilirler. Günlük hayatta en çok kullandığımız sıvı yakıtlar, motorin, benzin, fuel oil ve gaz yağıdır. Sıvı yakıtlar, katı yakıtlar kadar olmasa da yine de çevre kirliliğine sebep olmaktadırlar. Ayrıca sıvı yakıtları en çok araçlarımızda kullanırız. Aynı zamanda kolay ateş almaları, yandıklarında kül bırakmamaları veya az kül bırakmaları ve borular yardımı ile taşınabilir olmasından dolayı katı yakıtlardan daha çok tercih edilir.

Gaz Yakıtlar:

Gaz yakıtlar da diğer yakıt çeşitlerinin adını taşıdığı gibi, gaz halde bulunan ve yandığında ısı ortaya çıkaran maddelerdir. Günlük hayatımızda en çok kullandığımız gaz yakıt çeşitleri ise doğalgaz, biyogaz ve havagazıdır. Isınmak için oldukça sık tükettiğimiz doğal gaz, yerin altında bulunmaktadır. Aynı zamanda gaz halde muhafaza edilen fosil bir yakıt türüdür.

Yakıt çeşitlerini 3 grupta ayrı ayrı inceledik ve her yakıt çeşidini de günlük hayatımızda kullanmaktayız. Ancak yakıtlar bilindiği gibi yenilenemeyen kaynaklardır. Bu sebeple yandıkları zaman yarattıkları hava kirliliği ile insan ve doğa için zararlıdırlar. Hem doğaya hem de kendimize zarar vermemek için yakıt çeşitlerini minimum seviyede ancak maksimum verim alacak şekilde kullanmalıyız.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*