Yatırım Amaçlı Altın Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yatırım Amaçlı Altın Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Ekonomiye katkı sağlamak ve ileriye dönük planlarda rahata kavuşmak amaçlı birtakım girişimlerde bulunmaktayız. Bunlardan bazıları; ev almak, araba alıp satmak, altın ve mücevher satın almaktır. Özellikle altın alırken dikkat edilecek önemli hususlar bulunmaktadır.

Sahte Altın

Dolandırıcıların çok fazla hüküm sürdüğü bu dönemlerde her şeyin sahtesi bulunmaktadır. Özellikle orjinalinden neredeyse farkı olmayan imalatlar kişileri büyük bir yanılgıya düşürmektedir. Yatırım amaçlı alacağınız altınların sahte olmamasına dikkat etmelisiniz. Zira yatırımlarınız boşa gidebilmektedir.

TSE Belgesi

TSE; Türk Standartlarına Uygunluk belgesinin baş harflerinin kısaltmasıdır. Alacağınız altının özellikle bir TSE belgesinin bulunup bulunmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

TSE Belgesinin olmasının önemleri şunlardır:

  • Malın sınıfını, tipini belirtir,
  • Firma adının düzenlenmesini sağladığı için adlığınız altının doğruluğunu orjinalliğini kanıtlar,
  • Tüketicide güven sağlamaktadır.

Aynı zamanda TSE belgeli altın almak sektörde avantaj, pazarlamada kolaylık sağlamaktadır.

Altın Faturası

Alacağınız altının kesinlikle bir makbuzu, faturası, fişi olması gerekmektedir. Altının ne zaman alındığı, altını aldığınız kurum ve altının gramajına dair bütün ayrıntılar burada bulunmaktadır.

altın
 

Kur Farkı

Altın alırken kur farkına dikkat etmeniz gerekmektedir. Uyguna altın alıp gerektiğinde yüksek miktara satmak ekonominiz açısından sizlere daha fazla katkı sağlayacaktır. Alış fiyatı, satış fiyatı takip edilmeli buna göre altın alınmalıdır.

Gram Altının Gramına Dikkat Etmeli

Altın alırken özellikle altının gramına, gram fiyatının ne olduğuna hatta gram işçiliğinin ne olduğuna dikkat etmek gerekmektedir. Birkaç kuyumcu gezerek gramın ne kadara denk geldiği gerekirse teyit edilmelidir.

Altın Ayarları

Tasarruf amaçlı alınan altınlarda tercih edilen bazı altın ayarları vardır.

  • Yatırım için en başta gram altın gelmektedir,
  • 22 ayar olan bilezikler ileriye dönük yatırımlarda önemlidir,
  • Tam altın alınması çeyrek altın ya da yarım altın alınmasından çok daha ehemmiyet göstermektedir,
  • Osmanlı altını,
  • Sultan Reşat Altını alırken dikkat edilmesi gereken altın çeşitlerinden olup yatırım amaçlı alınabilir.

İşte en çok tercih edilmesi gereken yatırım amaçlı altınlar bunlardır. Bu tarz altınları ya da ayarları tercih etmek ileride bozdurmaya yönelik bütçeye katkı sağlayabilmektedir.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*