Yatırım fonu nedir?

Yatırım fonları çok çeşitli olarak sizin paranızın kullanıldığı fonlardır. Çok çeşitli kavramını açmak gerekirse sizin paranızla hisse senetleri alınıp-satılabilir, çeşitli yatırımlar yapılabilir. Sizden alınan para ile borç verilebilir. Aklınıza gelebilecek birçok işlem sizden alınan paralar sonucu yapılır. Buna paranızın işletilmesi denebilir, paranız işletilir ve bu sayede elde edilen kazanç üzerinden sizin fona yatırdığınız paraya göre bir kazanç payı dağıtılır.

Yatırım Fonunun Risk Düzeyi Nasıl Öğrenilir?

Yatırım fonlarının 1 numaradan 7 numaraya kadar risk boyutları söz konusudur. Kolayca anlaşabileceği üzere 1 en az riskli 7 ise en yüksek risklidir ve rakam yükseldikçe risk boyutu artmaktadır. Yurt dışında çeşitli işlemler yapan fonların riski yüksekken tahviller alan veya böyle işlemler yapan fonların riski daha düşüktür. Fonlara yatırım yapmak isteyen kişiler kendi risk algılarına göre bir risk düzeyi seçerek tercihini yapabilir.

Yatırım Fonu Almadan Nelere Bakılmalıdır?

Bir yatırım fonu almak istiyorsanız öncelikle o yatırım fonuna dair bazı noktalara dikkat etmelisiniz.

Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Yatırım fonundaki para hangi işlerde kullanılıyor
  • Yatırım fonu kaç gün içerisinde alınabilir-satılabilir
  • Son 1 senede getirdiği kazanç ve son 5 senelik kazancı
  • Fon yöneticisi kim, ne kadar yetkin

Bunlara dikkat edilerek başarılı bir fon tercihi yapılabilir.

Fonların Yönetici Ücretleri Var Mıdır, Neye Göre Belirlenir?

Fonlar sizin paralarınızın başkası tarafından yönetilmesi olduğu için tabii ki bir yönetim ücreti bulunmaktadır. Bunlar en fazla yüzde 3 olabilmektedir ve her fonda çeşitlilik gösterir. Neye göre belirlendiği konusu tamamen tercihtir, fonu yönetenler bu rakamları kendileri belirlerler. Fonu internet üzerinden aratarak Tefas üzerinden gerekli bilgileri alabilirsiniz. Yönetici ücretleri, kazanç oranları ve paranın hangi işlerde kullanıldığına buradan ulaşabilirsiniz.

Yatırım Fonları Kazançlı Mıdır, Nereden Alınabilir?

Yatırım fonlarına dair birçok şeye değindikten sonra en önemli konulardan bir tanesi de yatırım fonları kazançlı mıdır ve nereden alınabilir? Soruları olacaktır. Fonlar incelendiği takdirde senelik yüzde 100 üzerinde birçok fon olduğu için evet kazançlıdırlar. Tabii ki doğru tercih yapmak önemlidir. Fonların alımı sorusu için ise fonları her banka üzerinden alabilir ve satabilirsiniz.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*