Yeni Girişimcilerin En Sık Yaptığı Hatalar Nelerdir?

Henüz acemi olarak girişimciliğe adım atmış kişiler bir takım hatalar yapabilirler. Bu iş için hazırlıklı olmak çok önemlidir. Her ne kadar başlamak bitirmenin yarısıdır dese de büyüklerimiz, girişimcilikte başlamak kadar önemli olan düstur, planlı programlı hareket etmektir. Bir plana bağlı olmamak yeni girişimciyi yanlış adımlara sevk edebilir.

Hedef Belirlememek

Her işte olduğu gibi hedef koymak işe koyulmanın ilk adımıdır. Bu sebeple girişimciliğin altın kurallarından biri daha henüz yolun başındayken günlük, haftalık ve hatta aylık planlamalar yaparak ilerlemektir. Hedefi belirlenmiş yollar engelleri ve zorlukları kolaylıkla aşabilir. İş girişimlerinde önce yol çizmek ve güzergahı belirlemek daha yolun başında artılar kazandıracaktır.

Konu Hakkında Yeterli Bilgiye Sahip Olmamak

Hedef belirleme aşamasını geçtikten sonra artık girişimcilikle ilgili araştırmalar yaparak veri toplama zamanı gelmiş demektir. Bu aşamada girişimcilikle ilgili bol bol okuyun araştırın, internette bu konudaki bloglarda gezinin.

Yanlış Ekip Seçimi

Girişimcilik mesleğinde donanımlı olmak çok önemlidir. Fakat tüm iş yükünü tek başına yüklenmek mümkün değildir. Bu sebeple sağlam bir takım oluşturmak gerekir. Takım içinde doğru iş bölümü yapabilmek, alacağınız verimi de aynı oranda artıracaktır.

Yanlış Mekan Seçimi

Girişimcilik hem bir takım işi hem de yaratıcılık gerektiren bir meslektir. Yaratıcılığınızı geliştirecek en önemli etkenlerden biri de çalıştığınız ortamın işe ve sizin tarzınıza uygun olmasıdır. Doğru mekan seçimi iş verimliliğini ve odaklanmayı artırır. Mekanın aynı zamanda psikolojiye olan etkisini göz ardı etmemek gerekir.

Mükemmeliyetçilik

Hedefinizi belirlediniz, yolunuzu çizdiniz, ‘Girişimcilik nedir? Nasıl iyi bir girişimci olunur?’ sorularını kendinize sorup cevaplarını verdiniz, bu yolda karşınıza çıkabilecek zorlukları ve onlarla mücadele yöntemlerini geliştirdiniz, doğru ekibi ve doğru mekanı da seçtiniz. Bu noktaya geldiyseniz uzunca bir yol yürüdünüz demektir. Son adıma ulaştınız ve haliyle bir takım beklentilere sahipsiniz. Bu noktada elinizden geleni yapmanın rahatlığına ulaşmak sizin için en iyi yoldur.Hata yapmak çok doğaldır. Her şey mükemmel olmak zorunda değil. Girişimcilik yolunda adım adım ve yer yer hatalarla ilerlemek size çok şey öğretecektir.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*