Yeşilçam Nedir? Yeşil Çam Tarihi

Yeşilçam Nedir? Yeşilçam Hakkında Detaylı Bilgiler

Yeşilçam nedir ; gelmiş geçmiş en güzel ve en değerli sinema örneklerini sunan, Türk film sektörüne verilen bir isimdir. Ona bu isim verilmeye layık görülmüş, uzun zamanlardır bu adla anılır olmuştur. Yeşilçam, birbirinden kaliteli filmlere ev sahipliği yapmış, büyük sanatçıların rol aldıkları, çok önemli ve büyük bir sektör haline gelmiştir. Yeşilçam dönemin efsane popüler isimlerini yaratmış, diğer sanatçıların ise marka haline gelmesini sağlamış dev bir sektör haline gelmiştir.

Yeşilçam’ın kuruluşu

Dram filmlerinden;  komedi filmlerine, aksiyon filmlerinden; romantik filmlere kadar çeşitli türlerde çok zengin bir film arşivi sunan Yeşilçam tarihi, çok köklü ve zengin  bir yöne sahiptir. Yeşilçam’ın hayatımıza giriş anı bundan tam bir asır yıl önceye dayanıyor. Takvimler;  14 Kasım 1914’ü gösterdiğinde Yeşilçam kurulmuştu. Daha sonra ise bilindiği üzere, en gözde sektörlerden biri haline gelmiş, ve Türk toplumunun vazgeçilmezleri arasına girmişti. Yeşilçam’ın kuruluşundaki en büyük desteği veren isim kuşkusuz Enver Paşa olmuştu. Yeşilçam’ın ilk filmi ise  1914 yapımı Ayestefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı filmidir.

Daha sonra bu tarz, tamamen Türk yaşantısına ve geleneklere uygun bir şekilde olarak değişecekti. 1930’lı yılların sonuna gelindiğinde ise, sesli filmler yaygınlaşmış ve tamamen Türk yapısına uygun filmler çekilmeye başlanmıştı. Bu dönem uzun yıllar boyunca devam edecekti.1950’li yıllara gelindiğinde ise, Yeşilçam filmleri Türk halkı için en yoğun zaman geçirme aktivitelerinden biri haline gelmiştir.

Bu dönemler ayrıca Yeşilçam’ın temel özelliklerini taşıyan bir dönem olduğundan, gelecek nesil filmler için bir ilham kaynağı olan filmlerden olmuştur. Deyim yerindeyse Yeşilçam’ın yönünü belirleyen dönemlerden biri haline gelmiştir. Özellikle romanların sinema uyarlamalarının çok sık olduğu bu dönemde, yeni yönetmenler sektördeki gidişatı belirlemeye başlamıştı. 1970 sonrası ise Yeşilçam yıllık 80 film sunan dev bir sektör haline gelmiştir.

Yeni Dönemde Yeşilçam

1990 ve sonrası Yeşilçam yeni dönem, yeni sinema adıyla anılır. Bu dönemde 70’ler ve 80’ler kadar verimli geçse de, grafik olarak onlardan daha düşük bir profil olarak seyir etmektedir.Hala Yeşilçam en büyük sektörlerden biri olmaya devam etmektedir.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*