Yugoslavya Hakkında Kısa Bilgiler

Yugoslavya Hakkında Özet Bilgiler 

Bir dönemler; Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı olarak da tanıdık Yugoslavya Краљевина Југославија; günümüzde Sırbistan, Kosova, Makedonya, Karadağ ve Bosna-Hersek’in tamamı ile Slovenya ve Hırvatistan’ın büyük bir kısmını kapsamaktaydı. Belgrad (1918–1941) arasındaki başkentidir. Yugoslavya, 1918’den II. Dünya Savaş’ının sonuna kadar Balkanlar’ın batısında varlığını sürdürdü. Ülkenin 1931’deki nüfusu 13.929.988 birey idi. Krallığın yüz ölçümü yeniden 1931 yılı verilerine tarafından 248.665 km² dir. 1918-2003 aralarında farklı alanlara yönlendirilmiş idari yapılarda varlığını sürdüren Yugoslavya, Monarşi ve Cumhuriyet’le yönetildi. 2006’da yıkıldı.

Yugoslavya hakkında kısa bilgiler
Yugoslavya hakkında kısa bilgiler

Sırp, Hırvat ve Slovenler, 1928’e dek anayasal milletlerdir. devam eden yıllarda bu ırksa yapılar “Yugoslav” adı aşağıda birleşti. Basketbolda 3 dünya, 1 Olimpiyat ve 5 Avrupa şampiyonluğu elde eden Yugoslavya, futbol dahil bütün ekip ve bireysel spor dallarında Dünyanın birincil 3’ü içindeydi. Çoğu Doğu Bloku ülkesinde yasaklanmış olan şeyler, Yugoslavya’da serbestti ve vatandaşları bunun getirilerini sonuna kadar kullandı. Slobodan Sijan ve Emir Kusturica gibi sinema yönetmenleri, Avrupa’da halen saygıyla anılır.

Ülkeyi alışılmış Doğu Bloku milletlerinden ayıran en önemli nitelik, yaşattığı öz idare sosyalizmiydi. Ülkedeki fabrikalar sömüren patronlar yerine işçiler kadar yönetiliyordu. İşçiler fabrikanın kaderini belirleyecek kararları kurdukları komiteler üzerinden verebiliyordu. Yugoslavya’daki işçilere verilen değerinde, o dönemin banknotları incelendiğinde daha iyi anlaşılacaktır.

Milli bir otomobile de sahip Yugoslavlar; “Zastava Koral”, yani aşina adıyla “Yugo” ile Amerika’ya bile ihracat yaptı. Amerikalılar bir kaç sene daha sonra bu otomobili “dünyanın en tehlikeli ve güvensiz aracı” olarak ilan edip satışları durdurdu. Bunlar yetmezmiş gibi 1999 yılındaki NATO harekatında Yugo fabrikasını bombalayarak 140 bin çöp otomobili satın alışlarının intikamını aldı.

Yugoslavya’nın ilk yıllarından beri ülkenin başında olan Josip Broz Tito’nun ölüm haberi bütün ülkeyi yasa boğar. aralıksız günlerde ekonomide krizin yaşanması, Tito gibi etkin bir liderin bulunamaması gibi etkenler ülkedeki durumu yavaş yavaş kaosa doğru sürükledi. Milliyetçilik çabuk bir şekilde ilerlemeye başladı. Milliyetçi Sırp lider Miloseviç’in Yugoslavya’nın başına geçişi ile birlikte ülke, 1999’a dek belli zamanlarda süratlenen kanlı ve trajik bir savaşın içine girdi. 8 yıl civarında süren savaş sonunda federasyon tam 7 farklı ülkeye ayrılır ve bir zamanların efsane ülkesi Yugoslavya, tıpatıp bugünkü terk edilmiş anıtlar gibi unutulur gider.

 

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*