Zeytinyağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Zeytinyağı
Zeytinyağı

“Saf” terimi umut verici ve temiz anlamına geliyor. Ama bu, üründe başka bileşen veya yağ olmadığı anlamına gelir. Saf zeytinyağı, vücutta bir antioksidan gibi davranan zeytinde doğal bir bitki bileşiği olan en yüksek polifenol konsantrasyonuna sahip olduğundan en sağlıklı olduğu zannedilen sızma zeytinyağından aslında daha düşük bir kalitededir. “Saf” zeytinyağı daha az polifenol içerir ama yine de potansiyel sağlık yararlarına sahip olabilir. ve daha nötr bir tada ev sahipliği yapar.

“Hafif” zeytinyağının daha az yağ ve daha az kalori içerdiğini duydunuzmu?

Yiyecek paketlerindeki “hafif”, ürünün yağ ve kalorinin daha düşük olduğu anlamına gelse de.  durum zeytinyağı olduğunda, kelime sadece tadına atıfta bulunur. Bütün zeytinyağları yemek kaşığı başına aynı sayıda kalori ve yağ gramına sahiptir. Hafif zeytinyağının bir özelliği de: Diğer çeşitlerden daha ucuz olma eğilimindedir.

Duydunuz: Sızma zeytinyağı ile yemek yapamazsınız.

Bazı insanlar sızma zeytinyağının pişirilemeyecek kadar narin olduğunu – en iyisinin soslar ve soslar için kullanıldığını söylüyor. Kanola gibi bazı yemeklik yağlardan daha düşük duman noktasına sahip olduğu doğrudur, ancak günlük ev yemekleri için yeterince stabildir. Sızma zeytinyağının, diğer zeytin yağlarından daha fazla tada sahip olma eğiliminde olduğunu unutmayın. Bu nedenle, nötr bir tat arıyorsanız, hafif veya saf zeytinyağı veya basitçe “zeytinyağı” etiketli birini seçin (veya kanola gibi başka bir yağ kullanın). Pahalı, lezzet dolu bir zeytinyağınız varsa, onu soslar, daldırma ve bitmiş yemeklerin üzerine serpiştirmek için saklayın.

Duydunuz: Yemek yapmak zeytinyağının faydalarını yok eder.

Zeytinyağını ısıtırken sağlığa olan faydalarını da iptal edemezsiniz. Biraz tadı kaybedebilir, ancak yine de yağda doğal olarak bulunan polifenollerin çoğunu alıyorsunuz .

Duydunuz: Çoğu zeytinyağı sahtedir.

Market reyonlarındaki bir çok zeytin yağının gerçek zeytin yağı olmadığına, ancak diğer, daha ucuz yağlarla karıştırıldığına dair söylentiler var – ve gerçek anlaşmayı elde etmek için pahalı şeyler için çıkmanız gerekiyor. Ancak FDA tarafından sızma zeytinyağı analizine göre , test edilen 88 yağdan sadece üçü saflık standartlarını karşılayamadı (ve araştırmacılar bunların “yanlış pozitifler” olabileceğini kabul ettiler). Bu yüzden, etiket başka bir yağla karıştırıldığını belirtmedikçe, gerçek şeyi aldığınızı ve alabileceğiniz türden zeytinyağı satın aldığınızı ve sevdiğiniz tada sahip olduğunu bilin. ( İşte Kuzey Amerika Zeytinyağı Derneği’nin Zeytinyağı Kalite Mühürüne sahip bazı düşük maliyetli çeşitler de dahil olmak üzere zeytinyağlarının bir listesi , bu yüzden saflık ve kalite için onaylanmışlardır).

Ayrıca, yapabiliyorsanız, daha koyu bir şişe seçin, çünkü bu, yağı bozabilecek ışıktan korur. Zeytinyağınızı eve götürdüğünüzde serin, karanlık bir yerde (dolap gibi) saklayın ve açıldıktan sonra 1-3 ay içinde kullanın.

♥ Selam İsmim Elif , 25 Yaşındayım Sıkılıyorum Sevgilim Yok Müsaitsen Konuşalım. Her Türlü Sohbete Varım Tıkla Ara Beni.! ♥. 0032 2588 99 10İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*